Виставка «Творіння рук і серця»

v26-2 v26-1

v26-3

v26-4

v26-5

v26-6

v26-7

v26-8

v26-9

З давніх-давен Україна славиться чудовими майстрами. Люди наші вміють ткати і вишивати, різьбити і розписувати по дереву, виготовляти кераміку.

Самобутній майстер з м. Канева Віктор Краєвий в своїх роботах створив власний світ яскравих образів, сповнених світла, тепла і любові. Ці робити нині експонуються на виставці «Творіння рук і серця» в науково дослідному відділі «Народне - декоративне мистецтво Канівщини» Шевченківського національного заповідника.

Народився Віктор Петрович в 1941 році в с. Бобриця. Працював водієм – інструктором в Бобрицькому СПТУ №7, водієм на будівництві Канівської ГЕС та багато років на заводі «Магніт».

Творчу діяльність розпочав в пенсійному віці. За певний період творчості назбиралася ціла колекція робіт, які він представив на своїй першій персональній виставці в музеї. На ній експонуються різьблені роботи майстра та декоративні вироби з коріння та гілок дерева.

У свої вироби майстер вкладає глибоке, творче хвилювання, тому й оживають під його руками прекрасні роботи: «Ікони Божої Матері»,«Портрет Т. Шевченка», репродукції картин Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть лист турецькому султану», «Бурлаки на Волзі», Віктора Васнєцова «Три Богатирі» та ін.

Віктор Петрович не стоїть осторонь політичних подій в Україні. Так, до виборів у Верховну Раду він створив роботу «Феміда справедливості» і присвятив її президенту України Петру Порошенку.

В роботі використовує дошку, фарби і лак і різець. Для вирізання обличчя він зробив «мікроскоп» із великої лупи і дерев’яної підставки. Гідні подиву його знахідки – гілки дерев з яких постають – Пігмей, Юрій Нікулін, Олег Ляшко та лісові герої. Дивлячись на його роботи дивуєшся, скільки ж то терпіння, сумління, натхнення вкладено в кожну з них. Пристрасть і наполегливість допомагає йому вижити у наш нелегкий час. Вироби майстра вражають майстерністю, досконалістю та оригінальністю.

Віктор Петрович – митець, який ніколи не зупиняється в творчих пошуках. Незвичайним, своєрідним баченням світу – духом національного творіння – він і надалі розвиває і примножує мистецтво художнього різьблення, яке має свої унікальні глибокі народні коріння. Свою роботу присвячено голодомору (1932-1933 рр.) дарує музею.

В. Краєвий – не лиши майстер різьби, а й поет. Останні події на України надихнули його на такі поетичні рядки:

Україно, ти єдина.

Соберіться і до мене.

На Чернечій я стою

Всіх до Канева прошу.

В задумах майстра багато планів на майбутнє: продовження пошуку нового, прекрасного; дарувати часточку власної радості, яка закодована в його виробах.

Тож завітайте до музей і познайомитися з прекрасними талановитими роботами майстра.

Н. М. Басиста

Старший науковий співробітник