З 22 листопада у виставковому залі музею коло могили Шевченка діє виставка графічних і живописних робіт родини Кричевських „З Україною в серці”

До 140-річчя від дня народження та 60-річчя від дня смерті В.Г. Кричевського з 22 листопада у виставковому залі музею коло могили Шевченка діє виставка графічних і живописних робіт родини Кричевських „З Україною в серці”

v13-1Від часу поховання Кобзаря на мальовничій канівській кручі розпочалася нова легендарна її історія. Перебіг складних і знаменних етапів збереження та облаштування Шевченкової усипальниці часто залежав від потужної духовної і практичної роботи знакових особистостей української історії та культури. Видатні літератори, політики, науковці, архітектори, митці, музиканти своїми високими діяннями творили ореол величі коло цього святого місця, а навкруг образу Тараса Шевченка формували енергетичний центр національного єднання і гордості українців. Велику частку до цієї копіткої праці додав славетний рід Кричевських. Найяскравіший його представник, видатний український архітектор і митець В.Г. Кричевський спроектував і побудував у 30-тих роках ХХ ст.  спільно з П.Ф. Костирком музей біля Кобзаревої могили. У споруді передбачалося поєднання лаконічних раціоналізованих форм неокласицизму з елементами українського модерну. Національна архітектурна стилістика проглядалася у конфігурації даху, в багатоколірних орнаментальних прикрасах з майоліки, вставках попід вікнами, заповненням тимпану на фронтоні, щедрим орнаментуванням внутрішньої оздоби приміщення. На той час декоративне оздоблення музею було здійснено лише частково. Вихований на національних світоглядних і естетичних традиціях,  В.Г. Кричевський зрештою не зміг повністю асимілюватися  в рамках жорстких ідеологічних вимог  радянського мистецтва. Так склалися історичні обставини, що вже у зрілому віці разом з родиною він був змушений слідом за численною українською інтелігенцією повторити шлях дисидента-емігранта. На чужині родина Кричевських дбайливо зберігала духовні і мистецькі засади далекої батьківщини, передаючи їх по поколіннях та примножуючи кращими гранями мистецьких впливів інших країн.

v13-2Проголошення незалежності України в 1991 році для українців всього світу стало реальною надією на здійснення успішного поступу країни. Прилучаючись до нової історичної доби, онука В.Г. Кричевського, Катерина Василівна Кричевська-Росандіч, яка мешкає у США, прийняла рішення передати частину безцінної родинної колекції Україні. Незадовго до120-річчя від дня народження В.Г. Кричевського 15 грудня 1991 року фондова збірка музею на Тарасовій горі поповнилася кількома десятками графічних і живописних робіт, а також меморіальними і колекційними речами знаменитої родини. Зі Сполучених Штатів Америки на Тарасову гору їх привіз тодішній директор Шевченківського національного заповідника І.Д. Ліховий. У вже далеких дев’яностих роках ХХ ст. колекція експонувалася в музеї коло могили Кобзаря, а також у Києві, Черкасах, Тернополі, Львові та Сумах. Безсумнівно, для сучасного молодого покоління українців і для всіх шанувальників прекрасного творчий доробок родини Кричевських залишається цінним історичним вираженням епохи, справжнім святом високого мистецтва, а також свідченням невмирущості українського духу, куди б не закинула його доля.

На виставці експонується кілька олійних робіт В.Г.Кричевського, а також живопис і графіка М.В. Кричевського, В.В. Кричевського , О.Є. Кричевської  і К.В. Кричевської-Росандіч.

Підготувала зав. сектором виставкової роботи ШНЗ Матлах Т.І.