Виставка «Гаврило Михайлович Пустовійт.1900-1947. Графіка»

v11-324 серпня відзначаємо День незалежності України. Цей день для наснадзвичайно важливий. До Волі і Незалежності ми йшли довгим тяжким і жертовним шляхом. Були часи, коли українці втратили право жити в своїй державі, коли рідна українська мова вважалася «мужицькою», а України як країни та її історії для декого не існувало. Тоді на захист інтересів українського народу підняли свій голос вірні сини і дочки Батьківщини. Яскравим представником плеяди справжніх українців – патріотів, борців за кращу долю України став художник-графік, наш земляк Гаврило Пустовійт. Народився Гаврило Пустовійт у липні 1900 року у селі Межиріч Канівського повіту Київської губернії. Ще під час навчання у земській школі вирізнявся з-поміж однолітків своїми творчими здібностями. Далі продовжив навчання у Київськомухудожньому училищі. Та через фінансову скруту навчання в училищі не закінчив. v11-1 Повернувся у рідне село Межиріч на Канівщину, вчителював у трудшколі, організував драматичний гурток, малював декорації до вистав, віддавався громадській роботі. Але бажання стати професійним художником не залишало його. У 1923 році вступив на навчання до Київського художнього інституту. Навчався у майстерні монументального малярства під керівництвом уславленого майстра М.Бойчука. У 20-х роках високу популярність мали графічні техніки і Гаврило Пустовійт, захоплений рисунком, переходить на графічний факультет інституту. Під час навчання починає співпрацювати з київськими видавництвами, експериментуючи з шрифтами, підбираючи художньо -пластичні засоби для кожного літературного твору. Крім оформлення книг, Гаврило Пустовійт починає передавати свій досвід, майстерність учням Київської художньо -індустріальної профшколи, де готували спеціалістів видавничої справи. Закінчивши навчання, Гаврило Михайлович очолює художньо-конструкторський факультет Харківського поліграфічного інституту, ініціює створення Спілки художників України, займається громадською роботою. Особливу увагу художник-графік звертає на мистецьку спадщину українського поета і художника Тараса Шевченка. До 125-річниці з дня народження Кобзаря, художник створює графічну композицію для реверсу ювілейної медалі, літографічний портрет Тараса Шевченка, станкові аркуші «Тарас Шевченко на пароплаві «Князь Пожарський» слухає скрипаля», а також цикл до v11-2 окремого видання «Наймички». Під час війни з нацистською Німеччиною був мобілізований, згодом керував Спілкою художників України у евакуації. Для моральної підтримки жителів, що залишалися на окупованій території, готував плакати і агітаційні листівки з образами героїв Шевченкових творів, які розкидали над окупованою Україною. Під час війни продовжував ілюструвати твори українських письменників, працював над галереєю портретів діячів української культури. За любов до рідної землі Гаврило Пустовійт постраждав. Його звинуватили у націоналізмі і на 10 років позбавили волі, відправивши у Астраханський табір НКВС№2, де художник смертельно захворів. Помер художник, коли йому було лише 46... Залишилася сиротою родина - дружина, троє дітей - Оксана, Юрій та Сергій, які гордяться своїм батьком - справжнім українцем, бережуть його світлу пам'ять, опікуються його художньою спадщиною, продовжують його мистецькі традиції. Сини стали відомими українськими митцями, донька присвятила себе науці. Напередодні Дня незалежності України до Шевченківського національного заповідника приїхала велика дружня родина Пустовійтів. 22 серпня у виставковому залі музею Т.Г.Шевченка відкрилася друга персональна виставка графічних творів Гаврила Михайловича Пустовійта.
v11-

З вітальним словом до присутніх звернувся генеральний директор Шевченківського національного заповідника Василь Коломієць, про давні творчі зв’язки родини Пустовійтів з працівниками музею Тараса Шевченка розповіла завідувач відділу - Надія Долгіч. З словами вдячності за організацію виставки та власними спогадами про Гаврила Михайловича до присутніх звернулися представники родини художника: Оксана Гаврилівна - донька - кандидат біологічних наук; Юрій Гаврилович – син, скульптор; Пустовий Ігор Васильович – племінник художника, генерал – лейтенант; Пустовійт Роберт Фрідріхович - племінник, доктор економічних наук, викладач Інституту банківської справи. Про своє знайомство з родиною художника розповів місцевий краєзнавець Михайло Іщенко. Гість із Києва, давній друг родини Пустовійтів - Сергій Гальченко - заступник директора Інституту літератури ім. Тараса Шевченка Національної Академії наук України, кандидат філологічних наук надзвичайно цікаво розповів про власне захоплення талантом українського художника Гаврила Пустовійта, згадав про своє знайомство з родиною українського митця, часті зустрічі і дискусії на патріотичні теми, зачитав уривок з вірша В.Сосюри «До брата», запропонував організувати у с. Межиріч музей митця. Музичний дарунок гостям урочистостей подарували викладачі Канівського училища культури - Ольга Бутенко і Наталя Решетько.На виставці графічних творів Гаврила Пустовійта у виставковому залі музею Тараса Шевченка представлено 63 роботи художника з колекції родини та п’ять робіт – це ілюстрації до твору Тараса Шевченка «Наймичка», які є гордістю колекції Шевченківського національного заповідника. Оглянути виставку можна з середи донеділі, з 9-00 до 16-00.

Підготувала: Тетяна Мацієвська, старший науковий співробітник сектору виставок