Книжково-ілюстративна виставка «Невтомний збирач духовних скарбів»

n73-4

n73-1

n73-2

n73-3

n73-5

Василя Васильовича Тарновського молодшого без перебільшення можна назвати видатним представником дворянської культури в Україні. Меценат з великої літери, збирач музею українських старожитностей, тонкий поціновувач та знавець садово-пакового мистецтва, справжні естет, він залишив яскравий слід у розвитку української культури.

Завдяки невтомній, наполегливій праці Тарновський зібрав колекцію, левову частину якої становили матеріали, отримані в результаті археологічних розкопок на Княжій горі поблизу Канева, проведених за його кошти.

Особлива заслуга знаменитого колекціонера перед Батьківщиною в тому, що він був першим «палким збирачем усього, що стосувалося Шевченка».  Заслугою В. Тарновського була постійна турбота про впорядкування могили Тараса Шевченка на Чернечій горі. За власні кошти він встановив на ній великий хрест із чавунним барельєфом поета (відлитий за ескізом-малюнком самого Василя Васильовича).

В.Тарновський перший з українських діячів домігся зняття заборони з імені Тараса Шевченка та святкування Шевченкових роковин в Україні. Його коштом щороку відбувалися колективні  подорожі пароплавом по Дніпру з метою вшанування пам‘яті Кобзаря на Чернечій горі.  Завдяки його фінансовій допомозі виходив у світ щомісячний безцензурний журнал «Киевская старина».

До наших днів, з художнього доробку В.Тарновського, збереглися лише три Шевченкові барельєфи – у Києві, Каневі та Чернігові.

Після перепоховання Кобзаря в Каневі Василь Васильович насипав у глибині парку подібний курган, де поет хотів бути похованим. Пізніше там упокоївся друг Кобзаря – художник Г.Честахівський.

В науковій бібліотеці Заповідника розгорнута книжково-ілюстративна виставка «Невтомний збирач духовних скарбів» (до 175 роковин від дня народження В.В.Тарновського: 1837 – 1899 рр.)

Ряд видань, зокрема:

• Україна: хронологія розвитку. – К., 2011;
  • Старовинні маєтки України. – К., 2005;
  • Є.Дерев‘янко: Парки України. – К., 2008, розповідають про родинний маєток Качанівка, справжнього Едему, який славився своєю красою – це був осередок культури і мистецтва ХІХ ст.

Цінними є видання:

• Каталог украинских древностей коллекции В.В.Тарновского. – К.,1898;
  • «Киевская старина» - К.,1899, №4. – с.31;
  • «Киевская старина» - К.,1900, №12 – с.161

в розділі «Библиография» робить глибокий науковий аналіз «Каталогу украинских древностей коллекции В.В.Тарновского»

• «Исторический весник» - 1910/7,8,9 – с.614 вміщує публікацію «Украинский музей В.В.Тарновского в Чернигове» (авт. С.Уманець).
  • «Киевская старина» - 1899, №7 – с.131 – подає «Некролог «Памяти В.В.Тарновского»: «Мир праху твоєму, верный сын своїй родины, добрый и симпатичный человек!»

На виставці подано 29 видань.