Виставка ікон, вишитих бісером

n56-1Справжньою візитною карткою українського народного мистецтва є вишиванка. Це один з давніх, улюблених і найбільш поширених видів народної творчості. Вишивкою прикрашають одяг, рушники, скатерки, серветки, блузки, сорочки. Мистецтво вишивки спостерігаємо також у вишитих іконах. Вишита ікона була популярна в Україні з давніх часів. Ікони вишивали в монастирських майстернях й талановиті народні умільці. Вишивка відзначалася художньою виразністю, одухотвореністю, довершеним відчуттям ліній, витонченістю кольорів, досконалими засобами виконання і високою професійною майстерністю.

Мистецтво монастирської вишивки одне з визначних явищ національної культури. Цю традицію сучасні майстри декоративно-ужиткового мистецтва. Наразі у відділі «народне мистецтво Канівщини» при Шевченківському національному заповіднику відкрита незвичайна виставка вишитих ікон бісером, приурочена до Різдвяних свят. Автор робіт даної виставки Наталія Лега з міста Переяслава-Хмельницького.

n56-2

Наталія Миколаївна народилася в 1971 році в місті Переяславі-Хмельницькому, де проживає і нині. Закінчила філософський факультет Переяслав-Хмельницького педагогічного інституту ім.. Григорія Сковороди. Працює майстром виробничого навчання в професійно-технічному училищі.

Декілька років переяславська майстриня займається вишивкою бісером. Помолившись, майстриня береться до нелегкої творчої праці. «Мистецтво творить уночі, - зізнається жінка, - коли зроблено усю хатню роботу і немає метушні».

На виставці можна побачити авторські роботи: «Ісус Христос», «Архангел Гавриїл», «Казанська Богородиця», «Святий Миколай» та інші. Дивовижність творів захоплює настільки, що неможливо просто спостерігати очима – якась потаємна сила змушує взяти в руки, доторкнутись до них, відчути силу енергетики майстрині, широту доброти та потужність її серця. Ділячись досвідом та своїми враженнями, вишивальниця стверджує, що бісером працювати легко і цікаво, бо виходять виразні речі. Наталія Миколаївна створила понад 30 вишитих бісером картин, частину з яких подарувала. Це друга персональна виставка її творчості, перша відбулася в музеї козацької слави національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». На виставці в музеї представлено п‘ятнадцять робіт: тринадцять ікон, де зображені біблійські персонажі та дві картини – квіткові композиції «Маки» та «Соняхи».

Тож навідайте музей, щоб самим помилуватися творінням рук майстрині, вкотре подивуватися, яка ж багата українська земля на талановитих людей.

Ніна Басиста,

ст. науковий працівник Шевченківського