Шляхами Васильківського: погляд через століття

23 грудня2011 року у виставковому залі музею коло могили Тараса Шевченка відбулося урочисте відкриття  виставки „Шляхами Васильківського: погляд через століття”.

n54-1Цю чудову акцію для мешканців і гостей міста вдалося організувати з ініціативи гостей заповідника – колег з Харківського художнього музею Денисенко О.Й. і  Коцарева О.В., а також за активної участі наукових співробітників Шевченківського національного заповідника на чолі з заступником директора з наукової роботи  Брижицькою С.А.

Слід вказати на неповторну своєрідність і самобутність виставки. Вона полягає в актуальній сьогодні для музейних закладів репрезентації досягнень сучасного українського мистецтва, котрі були б неможливими без поєднання кількох основоположних факторів. Мова йде про успішне втілення задуму відомого  мистецтвознавця, завідувача відділу українського мистецтва Харківського художнього музею Денисенко Ольги Йосипівни. Ще далекого 1999 року вона окреслила перспективність пленерних практик митців, тематично пов’язаних єдиною метою. Лише через   кілька   років  розроблений  нею  проект   почав втілюватися завдяки підтримці Бориса Вікторовича Гриньова, академіка НАНУ, директора Інституту сцинтиляційних матеріалів НАНУ України, знаного колекціонера творів українського мистецтва.

n54-2

2004 року було успішно проведено перший пленер. Відтоді вони постійно відбуваються в різних куточках України. Митці відвідали місця перебування знаменитого художника, уродженця Слобожанщини Сергія Васильківського: Полтавщину, Чернігів, Ромни, Путивль, Новгород-Сіверський, Житомирщину, Переяслав-Хмельницький.  За цей період учасниками пленерів, а їх близько шістдесяти, було створено чималу добірку творів, яка сьогодні налічує вже кількасот робіт.

У 2007 році пленерна експедиція побувала  в монастирському комплексі Святогір`я на Донеччині. Тоді було створено чимало яскравих робіт з видами культових споруд монастиря, а також його околиць. В пленері брали участь заслужений художник україни О.Л.Судаков, пейзажисти В.В.Шандиба, О.В.Коцарев, О.В.Різниченко, О.Л.Винник-Штеп, В.В.Заліщук, та інші майстри.

n54-3Житомирський край приймав учасників пленеру 2010 року. Літописний Овруч з храмом Василія Великого і дерев’яними церквами полонив митців неповторною красою поліських краєвидів. Для нас, мешканців Канева, місто цікаве тим, що саме в Овручі далекого 1605 року народився і виріс преподобномученик Макарій Канівський, настоятель Канівського монастиря, котрий у трагічному 1678 році загинув мученицькою смертю від рук турків. Сьогодні Святий Макарій Канівський є нашим небесним покровителем та захисником перед Богом. До уваги відвідувачів на виставці експонуються чарівливі поліські пейзажі. У цьому пленері брали участь харківські художники Олександр Карцев, аквареліст Василь Скринник та Наталя Скринник, живописець і графік Володимир Непомнящий. Працювали на відкритому повітрі й житомирські митці: заслужений художник України, живописець і графік Василь Кондратюк, лауреат премії ім. І.Огієнка, живописець і майстер декоративно-прикладного мистецтва Володимир Дзюбенко, графік, заслужений вчитель України Леонід Фесенко.

n54-4Цього року пленер відбувся на землях стародавнього Переяслава-Хмельницького. У пленері брали участь харківські митці О.Коцарев, А.Хмель, Г.Хмель Н.Третьякова, Є.Жемчужникова, а також художник з Переяслава-Хмельницького Р. Мотузок. Древнє місто-заповідник з його численними об’єктами сакральної архітектури, народного побуту і етнографії полонило митців і надало широкі можливості сюжетно-тематичних підходів.

Організатори проекту активно пропагують мистецькі набутки, організовуючи виставки  в різних регіонах України. Шевченківський національний заповідник з великим задоволенням представив чудові мистецькі роботи в одному з виставкових залів музею і запрошує всіх бажаючих оглянути виставкову експозицію.

Матлах Тетяна

Завідувач сектору виставкової роботи