Виставка "Щире серце поета"

Під такою назвою у науково-дослідному відділі Шевченківського Національного заповідника «Літературна Канівщина»  відкрито виставку, присвячену життєвому та творчому шляху поета Григорія Донця.

Народився він 30 листопада 1913 року в селі  Курилівці на Канівщині.

n49-8

Початкову чотирирічну школу закінчив у рідному селі, семирічку – уже в Каневі. Саме в Каневі на сторінках газети  «На зміну» на початку 1928  року з`явилися і перші вірші п`ятнадцятирічного Григорія Донця.

Після закінчення Черкаського педагогічного  інституту працював учителем української мови та літератури в Курилівській та Мельниківській школах  у Канівському районі, вчителював у селі Фрідріхівка Волочиського району над Збручем.

У 1939 році був призваний на службу в Армію. Брав участь у боях на фронтах Великої Вітчизняної війни, був нагороджений бойовими нагородами.

По війні, повернувшись додому, він працював секретарем Канівського райкому партії, 21 грудня 1947 року був обраний депутатом до Канівської міської ради депутатів трудящих. Згодом, переїхавши до Києва, повністю віддається літературній роботі. Його першу повоєнну збірку віршів «З братами вірними» редагував сам  Павло Тичина, з яким Григорія  Донця звязувала міцна дружба.

Багатий творчий доробок поета. Понад двадцять збірок поезій написав він для дорослого читача та кілька збірок, адресованих дітям: «Ходить серпень лугами», «Сонце над нами», «Йде дібровами весна» та ін.

В його творчості тісно переплелися любов до свого краю, до краси рідної природи, до людей. До кінця свого життя в його серці жила рідна Курилівка:

Курилівка… І серце дужче б`ється

При кожній згадці про село моє…

Курилівка, дитячих днів колиско,

Як і колись – люблю тебе. Люблю!

Із «Курилівських октав» Григорія Донця.

Поет дуже часто приїздив на Канівщину, піднімався на Таврасову гору, охоче зустрічався зі своїми земляками, особливо з дітьми. Коли в Каневі було відкрито Бібліотеку-музей А.П.Гайдара, Григорій Донець був  тут частим гостем. У фондах музею зберігатьюся його книги з автографами, датовані різними роками. Ось окремі з його автографів:

n49-2

Канівській Бібліотеці-музею А.П.Гайдара з щирою любов`ю від земляка 11 травня 1973 р.

Читачам музею-бібліотеки А.Гайдара від земляка. 16.Х.1979 р.

У бібліотеку-музей А.Гайдара любим землякам моїм. 16.Х.1979 р.

Ці книги стали неоціненними експонатами  для нової експозиції музею «Літературна Канівщина». Частина з них експонується на щойно відкритій виставці.

Презентація виставки відбулася напередодні дня народження поета. На ній зібралися люди, не байдужі до поетичного слова Г.Донця. Розпочала презентацію завідувач відділу Юрченко І.К.Її хвилююча розповідь про нашого земляка зворушила серця всіх присутніх.

Цікавим був виступ методиста Канівського районного відділу освіти Коваленко Т.С. Вона розповіла про те, що творчість Г.Донця вивчається в Грищенецькій НВК і представила вчительку української мови і літератури цієї школи Міхневич Н.В., яка на своїх уроках практикує вивчення літератури рідного краю. Приїхала вона зі своїми талановитими ученицями, переможцями конкурсу «Тарасовими шляхами» Наталею Возною та Вікторією Шевченко. В їхній школі оформлено і куточок, присвячений життю та творчості Григорія Донця.

n49-3

Своїми спогадами про зустрічі з поетом у Канівському училищі культури поділилася колишня учениця цього закладу, директор Костянецького будинку культури Заболотна Г.М.

На презентації виступили канівські поетки Віра Носенко та Людмила Лещенко. Вірші Г.Донця декламували студенти училища та мистецтв і юна  поетеса Наталя Возна,  звучала задушевна музика.

На відкритті виставки  були присутні  діти Григорія Донця: Григорій Григорович, Михайло Григорович, Ніна Григорівна та їхня сестра по матері Клавдія Іванівна, яка мешкає в селі Курилівка. Слово від родини Донців взяв Григорій Григорович. Він наголосив на тому, як це важливо, щоб народ мав історичну пам'ять і ніколи не забував людей, які внесли свій вклад у розбудову України.  «Наш батько, - сказав він, - був надзвичайно доброю і чуйною людиною. І ми це завжди відчували, його любили й шанували у літературних колах. Його поезія оспівувала Україну, українську мову, славний український народ». У своєму виступі Григорій Григорович побажав музею нових цікавих надходжень і пообіцяв, що вони (тобто діти Г.Донця)  зроблять  для музею ще не один подарунок.       

Саме синам поета і завдячують працівники музею облаштуванню такої змістовної виставки. Вони передали до музею безцінні речі, які дають змогу багатогранно висвітлити життєвий та творчий шлях їхнього батька. Це: книги поета, його фотографії різних років життя, бойові нагороди, особисті документи та рукописи віршів, особисті речі та інші матеріали. Серед них - вітальна адреса з автографами багатьох членів Спілки письменників України.

n49-6Унікальні речі передав до музею племінник поета Михайло Петрович Литовченко, який мешкає в м. Корсунь-Шевченківський .  На кожній з них –автограф Григорія Донця, в кожній з них - частинка його душі. Це книги та листи, вітальні листівки. Григорій Донець ніколи не забував своїх друзів, цінував їх  за високе покликання бути людиною з великої літери, ніколи не страждав заздрощами і завжди зичив їм тільки щастя. На одній з книг, подарованих Михайлу Литовченку, він написав:

«На добрий спомин дорогому Михайлу Петровичу Литовченку, - не тільки родичу, а й дуже хорошій людині. 14.Х1.1984 р.»

А які теплі, задушевні рядки у листах  до своєї однокласниці, яку зустрів через п`ятдесят п`ять років після закінчення школи. Датовані вони кінцем 1984 року та кінцем лютого 1985 року. 27 квітня 1985 року поет відійшов у вічність. Та які теплі  почуття, які світлі спогади наповнюють ці листи.

На виставці широко представлені фотографії із сімейного архіва Григорія та Михайла Донців: батьківська хата в селі Кирилівка, Г.Донець на пшеничному та соняшниковому полі, на зустрічі з читачами, з поетом Павлом Тичиною, на врученні Шевченківських премій (Г.Донець двадцять останніх років був вченим секретарем Комітету по Державних преміях Української РСР ім.. Т.Г Шевченка при Раді Міністрів УРСР), з учасниками літературно-мистецького свята «Поетичний жовтень» на Черкащині, на могилі Т.Г.Шевченка.

n49-5Увагу привертає рідкісне фото: «Г.Донець на мітингу під час перепохоронів Аркадія Гайдара в м.Каневі». Пам`яті письменника-воїна він присвятив свій чудовий вірш «На могилі Аркадія Гайдара».

Відвідувачі музею з цікавістю зупиняються біля друкарської машинки  Григорія   Донця, адже в час суцільної комп’ютеризації – це вже раритетна річ. Поряд – вітрина з його особистими речами та державними нагородами.

Виставка убрана чудовими українськими рушниками, вишитими та подарованими в музей земляками Г.П.Донця канівцями Галиною Андріївною та Іваном Карповичем Бондаренками, з якими він за життя неодноразово зустрічався у Каневі.

Шановні канівці і гості нашого міста! Науково-дослідний відділ Шевченківського Національного заповідника «Літературна Канівшина» запрошує Вас оглянути ви тавку нашого славного земляка, поета, громадянина, патріота Григорія Донця.

Тетяна Дорошенко – провідний зберігач фондів.

Share |

Оцінка користувачів

Оцінити статтю


При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання обов`язкова